BANU KAZANÇ İLE BEDENİNİZİ TANIYARAK YENİ YILI FİT KARŞILAYIN

In DAVET LANSMAN
davet lansman

Geçen hafta içinde İstanbul’un aslında eski semtlerinden ancak yeniden açılan şık ve renkli mekanları ile gözdesi olmaya aday semtlerinden Balat’ta Perispri Cafe’de bir davete katıldım.Bu yaşıma kadar diyet ile ilgili bir problem yaşamadım.Ancak artık kırkları geçtim.Sanırım iyi beslenme ile ilgili disiplinli bir şekilde hareket etmem gerekli artık.O yüzden bu davet çok işime yaradı.Sizlere de toplantıdan notlar aşağıda.

Banu Kazanc diyetisyen

Beslenme ve Diyet Uzmanı Banu Kazanç, 2018’e sayılı günler kala sağlıklı beslenme ve doğru diyet programları ile yeni yıla daha hafif girmenin yollarını “Yeni Yılı Fit Karşıla” mottosuyla basına anlattı. “HepObur” diyeti ile adından söz ettiren Kazanç, standart diyetler konusunu masaya yatırdı. Basında gündeme gelmek için ortaya atılan beslenme programlarına ve gelişi güzel diyetlere dikkat çeken Banu Kazanç “Diyet parmak izi gibidir. Fotokopi listelerden, düşük kalorili ve tek besine dayalı diyetlerden mucize bekleyip bedeninizi küstürmeyin!” dedi.
Toplantıda sağlıklı beslenme ve kalıcı kilo verme konularını ele alan Banu Kazanç, “Hızlı kilo vermeyi vaat eden diyetlerden mucizeler yaratmasını beklemeyin. Çevrenizden duyduğunuz programlara, zayıflamasına tanık olduğunuz kişilerin görünüşüne aldanmayın. Diyetlerin kişiye özgü olduğunu asla unutmayın. 120 kilo bir kişinin sağlık değerleri ile 80 kilo bir kişinin sağlık değerleri aynı değildir ve metabolizmaları farklıdır. Dolayısı ile vücut gereksinimleri değişir. Bu farklılık ortadayken her iki kişinin aynı diyeti uygulayarak başarılı olmasını beklemeyin. Yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı hatta meslekleri bile uygulanacak programı değiştirecek etkenlerdir. Herkesin diyeti farklıdır!” dedi.

karnaval iletişim
Diyetleri parmak izine benzeten ünlü beslenme uzmanı, diyet deyince akıllarda beliren “açlık” algısına yönelik de çarpıcı açıklamalarda bulundu. Diyetin aç kalmak demek olmadığını, aç kalmanın bireylerde ‘yoksunluk sendromu’ yarattığını belirtti. Konuşmasında “Yoksunluk sendromu, en basit tanımıyla beslenme programı süresince kişilerin önüne koyulan kabarık yasak listesi nedeniyle ihtiyacı olduğu kadar yememesinin ve yetersiz kalori almasının yarattığı ağır açlık ve eksiklik hissidir. İlk fırsatta ve boşlukta zararlı yiyecekleri tüketmekten kendini alı koyamaz. Böylece zar zor verdiğiniz 3-5 kiloyu kısacık bir süre içinde fazlasıyla geri alırsınız. Yoksunluk sendromuna girmeden, her şeyden yiyerek kalıcı kilo kayıplarına ulaşmak hayal ürünü değil. Canınız ne isterse onu yiyebilir ve kilo verebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken kısım ölçülü ve dengeli beslenmek ve porsiyonlar konusunda kontrollü olmanızdır”
Kazanç; “Sağlıklı beslenmenin ilk kuralı profesyonel yardım almaktır”
Sağlıklı beslenmek bir hayat tarzıdır, sağlıklı kilo vermek de bunun getirisidir. Hayat tarzı sağlıklı beslenmek üzerine kurulu olsa da zaman zaman metabolizmaya bağlı olarak kilo problemleri ortaya çıkabilir. Bu durumda yapılması gereken ilk iş farkındalık ile profesyonel bir yardım almaktır. Kazanç, “Sağlık değerlerinin ölçümlenmesi, metabolizma gereksinimlerinin belirlenmesi, kişilerin çalışma koşullarının ve rutin faaliyetlerinin tamamı bir bütün olarak analiz edilerek sürece başlanması gereklidir. Bütün ideal beslenme programları tüm bu evrelerden sonra hazırlanmaktadır” dedi. Kilo verme sürecinde sabırlı ve kararlı bir tutum sergilenmesi gerektiğini belirtirken kişinin ne istediğini bilmesinin önemine dikkat çekti. Kilo vermenin estetik kaygıların ötesinde bir sağlık kazanımı olduğunu belirten Kazanç, “Pek çok insan daha zayıf olmak, daha küçük bedene girmek için kilo vermek istiyor. Hızlı kilo vaat eden şok ve tek besine dayalı diyetlerle buna ulaşmaya çalışmak yanlış.” ifadeleriyle konuşmasına devam etti.
HEDEFLERİNİZ ULAŞILIR OLSUN
Kilo verme sürecinde kişinin kendine koyduğu imkansız hedeflerin ve rastgele rakamların beslenme programlarının daha ilk evrelerinden itibaren kişinin motivasyonunun bozulmasına neden olduğunu belirtti. “Hevesi kırılan ve başarı göremeyen kişi beslenme programına olan inancını yitiriyor ve programı yarıda bırakıyor. Bu nedenle yapılması gereken şey sabır ve kararlılıkla bir takım gerçeklerle yüzleşerek sürece dahil olmak ve inançla yönetilen programın devamındaki başarıyı görmektir. Yetinmeyebilirsiniz, daha fazlasını isteyebilirsiniz ancak beslenme programına uyarak ve beslenme -diyet uzmanınızın söylediklerini yerine getirerek ulaştığınız sonuç olması gerekendir. İmkansıza değil olması gerekene odaklanın.” dedi.

You may also read!

Akademi Saç Terapi Merkezi

Akademi  Saç  Terapi Kimdir? Akademi Saç Terapi, 2009 yılında İngiltere’de Trikolojik Danışmanlık alanında eğitim alan Evrim Bayraktar ve Burcu

Read More...

İstanbul’da en güzel sanat etkinlikleri her zaman Kadıköy’de oluyor.Kıskanıyor muyum?Hayır.Çünkü emekli olduğumda tekrar oraya döneceğim. Şiirin Seyri 1-31 Aralık

Read More...
1532435099_Milli_Ok__u_Mete_Gazoz__3_

METE GAZOZ MU DÜNYA ŞAMPİYONU YOKSA AİLESİ Mİ?

Mete Gazoz.Gururumuz.Tanımayanlar bilmeyenler için 8 Haziran 1999 doğumlu 19 yaşında gencecik sporcumuz.Branşı okçuluk.Geçtiğimiz ay Berlin’de yapılan Dünya Kupası dördüncü

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu