Çocuklar Neden Oyun Oynar?

In UZMANINA SORDUK
kid boy and mother playing together with cup toys

Çocuklar Neden Oyun Oynar? Neden Oyuna Daha Çok Zaman Ayırmalıyız?

‘’Kuşlar uçar, balıklar yüzer. Yetişkinler konuşur, çocuklar oyun oynar.’’ – Gary Landerth
Çocuk için oyun isteğe bağlı değil, bir gerekliliktir. Bir çocuğa oynama fırsatının sunulması, çocuğun sağlıklı psikolojisi ve gelişimi için doğal bir içgüdüdür. Oyun, çocuğun bilişsel gelişimini, duygusal- sosyal gelişimini, fiziksel gelişimini, dikkat becerisini ve dil gelişimini geliştirir. Aynı zamanda oyun, çocuğun kendisini özgürce ifade edebileceği, birçok deneme ile yeni keşifler yapabileceği ve geçmiş deneyimlerini kendi kontrolünde yeniden yapılandırabileceği bir alandır.
Sağlıklı beyin gelişimi için oyun şarttır. Oyun oynayan çocuğun beynindeki sinir hücreleri arasındaki bağlantılar güçlenir ve çocuğun kaba –ince motor becerilerini geliştirir. Oyun ile çocuğun yaratıcılık becerisi ve hayal gücü tetiklenir. Yaratıcı olan bireylerin düşünce yapıları daha esnektir; durumlara farklı bakış açıları getirebilir, sorunlara etkili alternatif çözümler üretebilir.
Oyun oynarken çocuk zamanını yönetmeyi, çevresini ve kendisini organize etmeyi öğrenir ve öz denetimi- disiplini gelişir. Aynı zamanda oyun sırasında farklı rollere bürünerek geçmiş deneyimlerini bugüne yansıtabilir, çözümleyebilir.
6 aydan itibaren çocuklar özellikle bir nesneye odaklanır, onunla ilişki kurar. Yaşı büyüdükçe çocuğun oyuncağa yatırımı artar, iki-üç nesneyi birlikte bir oyun içerisinde kullanmaya başlar. Daha sonra bir nesneyi amacının dışında farklı bir anlam yükleyerek oyununda yer verir ( oyuncak muzu telefon olarak kullanmak ). Oyunun bu süreçlerinde çocuk 2 yaşına kadar daha çok kendi başına oyun oynar, 2 yaşından sonra yanında akranı var iken kendi oyuncakları ile meşgul olduğu olur. 3 yaş itibari ile ise bir yetişkin eşliğinde iki çocuk ortak oyuncaklar ile oyun kurabilir.
Grup oyunlarında yer almaya başlayan 3 yaş çocuğu ise sıra beklemeyi, sabretmeyi, sağlıklı rekabet etmeyi, alternatif ortak çözümler oluşturmayı deneyimler. Arkadaşları ile oyun oynayarak sosyal ilişkiler kurar, iş birliğini ve sorumluluk almayı öğrenir.
Çocuğunuz için oyuncak seçerken birden fazla şekilde kullanılabilecek bir materyal olmasına özen gösterin. Böylece çocuğunuz oyuncağı keşfettikçe hayal gücünü kullanarak yeni oyunlar yaratabilir. Örneğin tahta bloklar ile bir bina veya park yapılabilir, arka arkaya tahta bloklar sıralandığında ise bir tren olabilir. Oyuncak seçiminde çocuğunuzun yaşını ve gelişimini göz önünde bulundurmayı da unutmayın.

Ayşe Başak Erk
Uzm. Gelişim Psikoloğu

You may also read!

Akademi Saç Terapi Merkezi

Akademi  Saç  Terapi Kimdir? Akademi Saç Terapi, 2009 yılında İngiltere’de Trikolojik Danışmanlık alanında eğitim alan Evrim Bayraktar ve Burcu

Read More...

İstanbul’da en güzel sanat etkinlikleri her zaman Kadıköy’de oluyor.Kıskanıyor muyum?Hayır.Çünkü emekli olduğumda tekrar oraya döneceğim. Şiirin Seyri 1-31 Aralık

Read More...
1532435099_Milli_Ok__u_Mete_Gazoz__3_

METE GAZOZ MU DÜNYA ŞAMPİYONU YOKSA AİLESİ Mİ?

Mete Gazoz.Gururumuz.Tanımayanlar bilmeyenler için 8 Haziran 1999 doğumlu 19 yaşında gencecik sporcumuz.Branşı okçuluk.Geçtiğimiz ay Berlin’de yapılan Dünya Kupası dördüncü

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu