Çocukları Harekete Geçirin 5

In ÇOCUK

 

Farklı fiziksel deneyimler, çocuklarımızın sağlıklı gelişiminin oldukça önemli bir parçasıdır. Çocuklar  egzersiz yaparak, vücutlarını nasıl güvenle kontrol edeceklerini öğrenirler. Fiziksel aktivite, aynı zamanda özgüveni ve bağımsızlığı artırır, sağlıklı kiloyu korumaya yardımcı olur. Küçüklerinizin hareket etmek için bolca fırsatı olduğundan emin olmanız önemlidir.

 

Fiziksel deneyim için zaman ve alan

 

Çocuklar, doğal hareket etme gereksinimlerini karşılamak için bolca zamana ve alana ihtiyaç duyar. Ancak maalesef kalabalık yollar ve sınırlı yaşam alanları, etrafta koşmayı ve dışarıda oynamayı gittikçe zorlaştırır.

 

Çocuğunuza, yaşadığınız ortama uygun oyunlar öğretin. Örneğin küçük dairelerde bile zıplamak için yere bir yatak serebilir veya oynamak için yumuşak toplar bulundurabilirsiniz. Anaokulu yaşındaki çocuklar zaten teneke kutudan cambaz ayaklıklarını, tavandan sarkıtılan tırmanma merdivenlerini veya kapı çerçevesine sabitlenmiş barfiks çubuklarını kullanabilir.

Kapınızın önündeki kaldırımda veya arka bahçedeki beton alanda hoplamayı ve zıplamayı içeren seksek gibi oyunlar idealdir. Peki daha küçük çocuklar için örneğin bir kuş gibi kanat çırpma, bir fil gibi ayaklarını hızla yere vurma veya bir kurbağa gibi hoplama gibi biraz “hayvan tarzı” hareket oyununa ne dersiniz? Bir çocuk hareketi yaparken, diğerleri onu taklit eder.

Küçük çocuklar için eğlenceli hareket oyunları

 

Küçük çocuklar, oyunun parçası olarak hareket etmeyi tercih ederler. Sürünmeyi, gizlenmeyi, hoplamayı, atmayı ve eğlenceli şarkılar ile basit hareketler içeren oyunları oynamayı severler.

 

You may also read!

Akademi Saç Terapi Merkezi

Akademi  Saç  Terapi Kimdir? Akademi Saç Terapi, 2009 yılında İngiltere’de Trikolojik Danışmanlık alanında eğitim alan Evrim Bayraktar ve Burcu

Read More...

İstanbul’da en güzel sanat etkinlikleri her zaman Kadıköy’de oluyor.Kıskanıyor muyum?Hayır.Çünkü emekli olduğumda tekrar oraya döneceğim. Şiirin Seyri 1-31 Aralık

Read More...
1532435099_Milli_Ok__u_Mete_Gazoz__3_

METE GAZOZ MU DÜNYA ŞAMPİYONU YOKSA AİLESİ Mİ?

Mete Gazoz.Gururumuz.Tanımayanlar bilmeyenler için 8 Haziran 1999 doğumlu 19 yaşında gencecik sporcumuz.Branşı okçuluk.Geçtiğimiz ay Berlin’de yapılan Dünya Kupası dördüncü

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu