TÜRKİYE’DE KORUNMAYA MUHTAÇ ÇOCUK SORUNU

In +DUY, +TAT

Korunmaya muhtaç çocuk sorunu nasıl doğuyor? nasıl önlenir? nasıl korunur?

Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı’nın Koruncuk Haftası’nda düzenlediği “Türkiye’de Korunmaya Muhtaç Çocuk Sorunu” forumunda, GfK Türkiye tarafından gerçekleştirilen “Korunmaya Muhtaç Çocuk Bilinirlik ve Algı Araştırması”nın sonuçları tartışıldı.

Araştırmanın kantitatif aşaması Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde temsilen seçilmiş 15 ilde, 15-65 yaş aralığında 1240 kişi ile yüz yüze görüşülerek gerçekleştirildi. Kalitatif araştırma aşamasında ise toplumun farklı kesimleri ile 4 odak grup toplantısı gerçekleştirildi.
Araştırma sonuçlarına göre korunmaya muhtaç çocuk denildiğinde akla ilk gelen “kimsesiz çocuk” olurken, sonraki ifadeler bakıma “muhtaç çocuk” ve “evsiz çocuk” şeklinde.

Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı “korunmaya muhtaç çocuk” kavramı üzerine dikkat çekmek, korunmaya muhtaç çocukların en iyi şekilde topluma kazandırılmaları, sosyal ve psikolojik açıdan irdelenerek rehabilitasyonları, ruh sağlıkları ve fiziki koşullarının iyileştirilmesi için çözümler önerilmesi ve farklı çalışma yöntemlerinin geliştirilmesini sağlamak üzere, 26 Kasım Salı günü Işık Üniversitesi Maslak Kampüsü Güzel Sanatlar Fakültesi Konferans Salonu’nda Türkiye’de Korunmaya Muhtaç Çocuk Sorunu Forumu’nu düzenledi.

Forumda GfK Türkiye tarafından gerçekleştirilen “Korunmaya Muhtaç Çocuk Bilinirlik ve Algı Araştırması”nın bulguları açıklandı. Konunun uzmanı akademisyenlerin bu önemli sorunu tartıştığı organizasyonun moderatörlüğünü ise sunucu ve aynı zamanda Koruncuk Dostu Ali İhsan Varol üstlendi.

Korunmaya Muhtaç Çocuk Bilinirlik ve Algı Araştırma Raporu
Korunmaya muhtaç çocuk dendiğinde aklınıza ne geliyor? Korunmaya muhtaç, sokakta veya yetiştirme yurdunda yetişmiş çocukların ileride hayatta, iş dünyasında karşılaşabileceği sorunlar neler? Peki, korunmaya muhtaç çocukların korunması konusunda kimlere görev düşüyor? Bütün bu soruların cevapları Koruncuk Vakfı ve GfK işbirliğiyle gerçekleştirilen araştırmanın sonucunda ortaya kondu.

GfK Türkiye tarafından 15 ilde, 15-65 yaş aralığında, 1.240 kişiyle yüz yüze görüşülerek gerçekleştirilen araştırma ortaya önemli sonuçlar çıkardı. Araştırma sonuçlarına göre korunmaya muhtaç çocuk denildiğinde akla ilk gelen kimsesiz çocuk olurken, sonraki ifadeler bakıma muhtaç çocuk ve evsiz çocuk şeklinde.

Korunmaya muhtaç çocuğu en iyi tanımlayan üç ifadeyi belirtmeleri istenen katılımcılar sırasıyla “annesi/babası veya ailesi olmayan”, “fiziksel istismara uğrayan/şiddet gören” ve “aile sevgisinden uzak” ifadelerini belirttiler.

“Korunmaya muhtaç çocuk”ların hayatta karşılaşacağı zorluklar
Korunmaya muhtaç, sokakta veya yetiştirme yurdunda yetişmiş çocukların ileride karşılaşabileceği en büyük zorlukların “toplum tarafından dışlanma”, “iş hayatı ile ilgili sıkıntılar” ve “güven sorunu” olarak belirtildiği araştırmada, sosyal hayatta karşılaşabilecekleri en önemli sorunların başında “toplum tarafından dışlanma”, “aile kültürünün eksikliğinden dolayı evlilik/aile hayatına uyum sağlayamayacağının düşünülmesi”, “suça eğilimi olduğunun düşünülmesi” belirtilmiş. İş dünyasında karşılaşılabilecek en önemli sorunlar arasında ise “şiddete eğilimli olarak algılanması”, “işveren tarafında güven sorunu oluşturması”, “iş için yeterli görülmemesi” bulunuyor.

Öncelikli görev devletin ve ilgili bakanlığın
Korunmaya muhtaç çocukların korunmasında öncelikli olarak görevin devlete ve devlete bağlı kurumlara düştüğü belirtiliyor. Gönüllüler, STK’lar, eğitimciler ikincil sorumluluk sahibi olarak değerlendiriliyor. Araştırma sonucuna göre her 10 kişiden 7’si korunmaya muhtaç çocukların korunması konusunda devlete, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na görev düştüğünü ifade ediyor. İkinci sırada Çocuk Esirgeme Kurumu, Yetiştirme Yurtları yer alırken üçüncü sırada ise bireyler ve gönüllüler bulunuyor. Korunmaya muhtaç çocukların korunmasında görev düşenler konusunda doğaçlama cevaplarda cinsiyette farklılaşma görülmezken, devletin Doğu Anadolu ve Marmara’da belirtilme oranı daha yüksek. Ege’de ise “Çocuk Esirgeme Kurumu” cevabı ön plana çıkıyor.

Araştırma sonucuna göre korunmaya muhtaç çocuklarla ilgili yapılması gereken en önemli üç görev; “devletin, belediyelerin veya muhtarların bu çocukları düzenli bir şekilde kayıt altında tutmaları ve aile bakanlığı ile işbirliği yapılması”, “bağımsız vakıfların ve sivil toplum örgütlerinin/üniversitelerin bu soruna dikkat çekecek çalışmalar yapması” ve “medya/basın aracılığıyla toplumsal bilinç kazandırılması, farkındalık yaratılması”.

Her 10 kişiden 9’u çevresinde korunmaya muhtaç çocuk bulunmadığını belirtmiş. Çevresinde korunmaya muhtaç çocuk bulunduğunu belirtenlerin oranı İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde daha yüksek.

 

20131127-180826.jpg

You may also read!

İstanbul’da en güzel sanat etkinlikleri her zaman Kadıköy’de oluyor.Kıskanıyor muyum?Hayır.Çünkü emekli olduğumda tekrar oraya döneceğim. Şiirin Seyri 1-31 Aralık

Read More...
1532435099_Milli_Ok__u_Mete_Gazoz__3_

METE GAZOZ MU DÜNYA ŞAMPİYONU YOKSA AİLESİ Mİ?

Mete Gazoz.Gururumuz.Tanımayanlar bilmeyenler için 8 Haziran 1999 doğumlu 19 yaşında gencecik sporcumuz.Branşı okçuluk.Geçtiğimiz ay Berlin’de yapılan Dünya Kupası dördüncü

Read More...

YAZIN AÇIK HAVA SİNEMA KEYFİ İÇİN ADRESLER

Şehirde yaz…Bütün yaz boyunca sizde benim gibi çalışmaya devam ediyorsanız üzülmeyin.Ben sıcaklarda boş İstanbul’un keyfini çıkarmaktan daha çok hoşlanıyorum.Özellikle

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu